DOLAR 31,1078 0.21%
EURO 33,7188 0.25%
ALTIN 2.033,580,07
BITCOIN %
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması

ABONE OL
20 Aralık 2022 18:00
CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilişkin açıklama yaptı Açıklaması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında göreviyle ilgili bir suç nedeniyle mi dava açıldı? Görevi nedeniyle hakkında açılmış bir soruşturma veya kovuşturma var mı? O zaman İçişleri Bakanı’nın buradan yiyeceği bir dirhem lokma olmaması gerekir.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, yolsuzluğun, beraberinde yoksulluğu getirdiğini, yolsuzluk ve yoksulluğun olduğu yerde ise yasaklar olacağını belirtti.

Öztrak, tarımın başladığı bu bereketli topraklarda açlık yaşandığını, yetersiz beslenme nedeniyle çocukların boylarının kısa kaldığını savundu.

Çocukların sahipsiz olduğunu, gençlerin umudunu yitirdiğini ve başka ülkelere gitmek için fırsat kolladığını belirten Öztrak, genç işsizliğinin bu ülkenin en büyük israfı olduğunu söyledi.

İktidarın ekonomi politikasını eleştiren Faik Öztrak, milli gelirin 116 milyar dolar eridiğini, iyi bir yönetimle, 2 trilyon doları bulabilecek milli gelirin 800 milyar dolarlarda kaldığını savundu. Öztrak, çalışanların milli gelirden aldığı payın, 2018’den bu yana 6 puan birden düştüğünü aktardı.

-“Asgari ücret en az 10 bin 128 liraya çıkarılmalıdır”

CHP Sözcüsü Öztrak, bu hafta açıklanacak asgari ücret için 7-8 bin liralık rakamlar konuşulduğunu, Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğini belirtti.

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 785 lira, yoksulluk sınırının ise 25 bin 365 lira olduğunu aktaran Öztrak, “Biz hem enflasyonla buharlaşan satın alma gücünü hem de emekçilerimizin gasbedilen refah payını dikkate alarak, ‘asgari ücret en az 10 bin 128 liraya çıkarılmalıdır’ diyoruz.” dedi.

Son bir yılda Arjantin pesosundan sonra dolar karşısında en fazla değer yitiren para biriminin Türk lirası olduğunu ileri süren Öztrak, “Geçen yıl aralık ayında yüzde 28 olan ihtiyaç kredisi faizi şimdi yüzde 31. Yüzde 25 olan tüketici kredisi faizi şimdi oldu yüzde 29. Konut kredilerinin faizi yüzde 17,5 idi, yüzde 19,5’e çıktı. O da kredi verecek banka bulabilirseniz.” diye konuştu.

Öztrak, elektrik, doğal gaz, mazot ve benzine son bir yılda gelen zamları eleştirerek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının satın alma gücünün Avrupalının üçte biri seviyesine indiğini öne sürdü.

Kur korumalı mevduatın kamuya yükünün en az 172 milyar lira olduğunu, uygulamanın 2023 sonuna kadar uzadığını ifade eden Öztrak, dış ticaret açığının yıllık 100 milyar doları aşarak, son 10 yılın zirvesini gördüğünü, ilk 10 aydaki cari açığın ise 38 milyar doları geçtiğini öne sürdü.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız, siyasetin dışına itilmeye çalışılıyor”

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, İmamoğlu’nun siyasetin dışına itilmeye, seçimden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ele geçirilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Yargı eliyle yeni bir “darbe” tezgahlandığını iddia eden Öztrak, şunları kaydetti:

“Önce sarayın seyyar hakimi, İBB Başkanımıza ceza verdi ardından YSK Başkanı üstüne hiç vazife olmadığı halde, gazetelere demeç üstüne demeç verdi. Saray da yazılmış senaryoya müdahil oldu. Anlaşılan koltuğunda biraz daha oturmak için sarayın sözcülüğüne soyundu. Seçimin güvenliğinden sorumlu YSK Başkanı, seçimden önce seçim hakkında bu şekilde konuşmaya başladıysa derhal o görevi bırakmalıdır.”

Öztrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İmamoğlu hakkında verilen mahkumiyet kararıyla ilgili, “İstinaf ve Yargıtay onaylarsa bir süreci daha var. Orada benim düşürebilme hakkım yok ama açığa alma hakkım var.” şeklindeki değerlendirmesini de eleştirdi. Faik Öztrak, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında göreviyle ilgili bir suç nedeniyle mi dava açıldı? Görevi nedeniyle hakkında açılmış bir soruşturma veya kovuşturma var mı? O zaman İçişleri Bakanı’nın buradan yiyeceği bir dirhem lokma olmaması gerekir.” dedi.

“Nisan ayı başından sonra kendi göbeklerini kendileri keserler”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Parti yönetimi içerisinde Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını isteyen ve destekleyenlerin olduğu iddiaları var. Değerlendirmeniz nedir?” sorusuna Öztrak, “İddialar olduğunu siz söylüyorsunuz, yani tezvirat. Tezvirat üzerinden yorum yapmayayım.” yanıtını verdi.

“Seçimin öne alınacağı ve başörtüsü teklifiyle oylanacağı iddiaları var. Nasıl değerlendirirsiniz?” sorusuna Faik Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Bizim kanaatimiz, nisan başına kalmadan yapılacak her erken seçim teklifine ‘tamam’ demek yönündedir. Ancak nisan başından itibaren yapılacak seçim, kanaatimizce artık erken seçim değildir, siyaset mühendisliğidir. Dolayısıyla böyle bir senaryonun içinde yer almayız. Cumhurbaşkanının yetkisi vardır. Nisan ayı başından sonra kendi göbeklerini kendileri keserler.”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “YSK Başkanı, Ekrem İmamoğlu’nun olası adaylığıyla ilgili yaptığı açıklamada, ihsas-ı rey olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanının yeniden adaylığıyla ilgili ise ‘Önümüze gelebilecek bir konuda hukuki bir değerlendirme yapamam, ihsas-ı rey olur’ dedi. Bu iki tavrı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna karşılık, “Öyle anlaşılıyor ki, Yüksek Seçim Kurulu Başkanının koltuk uğruna atmayacağı takla kalmadı. Açık ve net, bu açıklamaları yapan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı, o koltuğu bir an önce boşaltılmalıdır.” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş